Detox mysli

Detox neboli očista je dnes velmi populární slovo, obzvlášť v magazínech pro ženy 🙂 Detox těla provádíme každou chvíli, když máme pocit těžkosti, slabosti, pomalosti. Tělu se doporučuje očista vždy na podzim a na jaře, protože probíhá pomerně náročná změna prostředí a obzvlášť po zimě je naše tělo plné toxinů. Musíme tedy dát tělu čas a prostor k tomu, aby se zbavilo této zátěže a přebytečných látek a získalo zpět svou sílu. Totiž síla těla jde ruku v ruce se sílou ducha.

Stejně tak jako se naše tělo potřebuje očistou odlehčit, musíme pravidelně odlehčovat i své mysli. V dnešní době je mysl každého z nás pod velkým tlakem každý den. Život byl před sto lety mnohem, mnohem pomalejší, ale dnes na nás dopadá stres z okolí fyzického, ale i toho virtuálního. Jsme pod tlakem našeho bezprostředního okolí, naší práce (kde často ani nemusíme být fyzicky přítomní) i pod tlakem problémů naší rodiny nebo přátel, přestože jsou třeba na druhém konci světa. Dřív měli lidé každý týden vyhrazen jeden den, kdy odpočívali – jak fyzicky, tak i duševně. Dnes to ale už vůbec nestačí. Mentální stres zabírá poměrově v našem každoděnním životě mnohem větší část než ten fyzický (upřímně, kolik z nás tráví fyzickou prací většinu času?). Musíme tedy tento „detox mysli“ provádět každý den.

„Vnitřní čistota nebo nečistota záleží pouze na našem úsilí.
Nikdo jiný nám vnitřní čistotu nemůže darovat ani vzít.“
~ Gautama Buddha, duchovní mistr z Indie z 5. st. přnl

A tady do hry přichází meditace. Během meditace má mysl možnost si odpočinout. Je potřeba zmínit, že tento odpočinek mysli není cílem meditace, jak můžeme mít na začátku pocit, ale spíš její postranní efekt. Nicméně je to velmi důležitý a účinný efekt. Protože v mnoha z nás si mysl nedokáže odpočinout ani ve spánku. Chceme jít spát, ale v mysli se nám stále přehrávají události uběhlého dne nebo plány na následující den. Ve spánku pak máme spoustu nezdravých snů. Meditováním před spánkem se naučíme tomuto zamezit. Při meditaci začínáme tím, že svou mysl soustředíme na jednu myšlenku, představu, apod. Tím donutíme mysl se zklidnit. Meditace sama o sobě není relaxace – je to ve skutečnosti soustředěné úsilí, ale ne na úrovni mysli, takže jí nenamáhá. Když při meditaci vstoupíme do světa za myslí, ta má možnost se uvolnit, odpočinout si a zbavit se zbytečností.

Pro ovládnutí mysli (což je nutná podmínka k tomu, abychom jí dokázali zrelaxovat a pročistit) nám dobře poslouží některé typy fyzické aktivity, jako např. hatha jóga, tai-čchi či běh. Můžeme též použít některé mantry. Ty se hodí v případě, že nemáme ideální podmínky pro to, abychom meditovali (jsme třeba na ulici nebo v autě), ale zároveň máme možnost použít svůj hlas. Mantry velmi přirozeně zlepší koncentraci a hlavně zamezí mysli, aby se potulovala, kde se jí zlíbí, obzvlášť v negativních myšlenkách. Je to velmi užitečný nástroj.

Co naopak nefunguje, je tzv. odpočinek pomocí televize, brouzdání internetu, videí na Youtube a další stimulanty. Ve skutečnosti totiž jen naší mysl zanesou dalšími nepotřebnými informacemi a myšlenkami. Výsledek je pak ještě horší a zrelaxovaní se nejspíš cítit nebudeme. Ani víc informovaní 🙂

Trocha inspirace z pera učitele meditace Sri Chinmoye:

Ti, kdo si myslí, že čistoty mysli a srdce dosáhnou pouze změnou diety, se mýlí. Pokud opravdu chceme dosáhnout vnitřní čistoty, omezení masa nám může pomoct, ale ve skutečnosti je to aspirace a meditace, které jsou nanejvýš důležité. Pokud dokážeme vynést do popředí čistotu naší duše, tato čistota spontánně vstoupí do srdce, mysli, emocí a nakonec i do fyzického těla. Když vnitřní čistota prostoupí všemi částmi naší bytosti, můžeme si být jistí tím, že v nás zůstane navždy. Ze zeleniny získáme trochu čistoty, ale pamatujme, že je to naše aspirace (vnitřní touha duchovně růst) – aspirace celého těla, emocí, mysli, srdce a duše – která nám čistotu přinese. Když zkombinujeme vnitřní čistotu s tou vnější, posílíme tím obě dvě. Ale vnitřní čistota musí být vždy na prvním místě. Vnitřní čistota vyžaduje neustálou aspiraci – rostoucí plamen uvnitř nás. Pokud toho dosáhneme, pouze tehdy bude naše dosažení opravdu trvalé a věčné. Jakmile své vědomí dokážeme očistit během meditace, můžeme se věnovat tomu, jak ho udržet čisté během dne. Očista vědomí ve stavu snění je potom ještě náročnější záležitost.

Takže nezbývá, než se do pustit do meditace 🙂 Pro začátek můžete vyzkoušet několik našich jednoduchých meditačních cvičení, ale pokud nebudete sami úspěšní, nevěšte hlavu a přijďte se podívat na některý z našich kurzů.

A na závěr trocha audiovizuální inspirace pro uvolnění mysli.

Podobné příspěvky

Koncert meditační hudby „Songs of the Soul“

Zveme vás na výjimečný koncert meditační hudby, který se koná v neděli 23. října od 19 h v sále Městské knihovny v Praze, Mariánské náměstí 1. Vstup je bezplatný se vstupenkou, kterou lze získat vyplněním formuláře na oficiálních stránkách koncertu songsofthesoul.cz. Hudba je spojena se srdcem člověka a jeho duchovní podstatou už od nepaměti. V kostelích, synagogách

Mantra & Japa

Mantra je zvláštní slovo nebo věta nesoucí s sebou skrytou sílu. Pokud mantru dokážete opakovat soustředěně a dušeplně, můžete z ní tuto sílu získat.

Sebedisciplína

Tajně víme, že bez sebedisciplíny se neobejdeme, nic nedokážeme. A přesto, když přijde na věc, najednou někam zmizí.

Pranayama – síla dechu

Pranayama je tisíciletími oveřená technika energizujícího dýchání. Pomocí Pranayámy dokážeme rozproudit a kontrolovat životní energii, která je uvnitř nás kdesi uložena.

Samota

Pocit osamocení zažilo nebo bohužel stále zažívá mnoho z nás. Možná je to náznak toho, že je na čase zaměřit svou pozornost dovnitř sebe a na chvíli neklást důraz na společenský aspekt našeho života.

Detox mysli

Stejně tak jako se naše tělo potřebuje očistou odlehčit, musíme pravidelně odlehčovat i své mysli.

Tělo a duch

Už ve starém Řecku se říkalo "Kalos kagathos", neboli volně přeloženo "ideál harmonie těla a ducha".

Vědomí

Na vědomí se můžeme dívat jako na proud soustředěné energie naší bytosti. Pomocí vědomí se sjednotíme s různými částmi svého bytí.

Mantra Óm

Mantra je posvátná slabika, slovo, několik slov či věta, nesoucí v sobě určitou vibraci. Aum je matkou všech manter a vysvětluje se jako tzv. bezzvuký zvuk.

Tichá noc

Když mluvíme o tichu, máme pocit, že je ticho je něco pasivního, něco jako prázdnota. Ale ticho v sobě skrývá obrovskou sílu.

Co je meditace?

“Když meditujeme, ve skutečnosti vstupujeme do hlubší části naší bytosti. V ten okamžik jsme schopni vynést na povrch bohatství ukryté hluboko uvnitř nás.” —Sri Chinmoy

Vnitřní život

Existuje svět uvnitř nás, ve kterém se ve skutečnosti odehrává hlavní část našeho života. Co nám říká starodávná moudrost je to, že co se děje uvnitř nás, to se pak projeví vně.

Ztišení mysli

Jakmile dokážeme ztišit svou mysl alespoň na několik minut a učinit ji tichou a klidnou, uvnitř nás vysvitne nový svět, který je samotným kořenem osobního rozvoje každého z nás.

Inspirace

Inspiraci potřebujeme každý z nás. Každou špetku inspirace stojí za to sdílet s ostatními, protože nikdy nevíme, kdy ji budeme sami potřebovat.

Dynamická energie

Žít vnitřní život neznamená jen potichu sedět se zavřenýma očima na vrcholku hory. Meditace vynáší do popředí energii skrytou hluboko v nás.