Jak začít meditovat
Začít s meditací je snadné. Ta hlavní a nejdůležitější věc je – začít 🙂 Ostatně tak jako s jakoukoliv jinou disciplínou, ať už se to týká sportu, hudby, nebo něčeho jiného. Opravdu to jediné, co je potřeba, je začít. Nejlépe hned teď. Nebo alespoň po dočtení tohoto článku 🙂 Pokud začneme okamžitě a s nadšením, získáme do začátku mnoho inspirace. A to je nutná podmínka k tomu, abychom u meditace vydrželi. Myslet si, že hned první den něco ucítíme nebo budeme mít vnitřní zážitky, je naivní (ale přesto se to může stát, pokud jste velmi citliví). Naučit se meditovat prostě chvíli potrvá a první výzva bude ukázat svou trpělivost a odhodlání.
Velkou chybou je začít pouze s „teorií“ – tedy čtením knih a článků o meditaci bez praktické zkušenosti. Ono toho jde o meditaci napsat spoustu (ostatně o to se tu snažíme), ale meditace je něco spontánního, něco, co je ukryto hluboko uvnitř každého z nás, jen je potřeba to trochu oprášit a oživit. Každý z nás medituje trochu jiným způsobem. Není tedy nutné meditaci „studovat“, je nutné ji „praktikovat“. Přečtením tisíců knih se meditovat nenaučíme. Zkoušením praktických cvičení každý den ano. Na druhou stranu nám knihy nebo články či videa mohou dát hodně inspirace, a jak jsme již zmiňovali, bez inspirace bychom to brzo vzdali. Takže je dobré si o meditaci něco číst, ale zároveň i něco prakticky zkoušet. A to každý den. Náš vnitřní život vyžaduje alespoň základní disciplínu a tou je naše pravidelnost a vytrvalost.
A teď (konečně) několik praktických rad do začátku. Nejspíš je znáte z různých knih o meditaci, ale pro pořádek: meditace znamená ponořit se do našeho nitra (kdesi uprostřed hrudi, kde cítíme střed naší bytosti) a objevovat, co tam máme. Abychom to dokázali, musíme ztišit svou mysl a emoce. K tomu nám pomůže zpívání jednoduchých manter, koncentrační cvičení nebo i dechová cvičení. Po několika dnech se takto naučíme nenechat se myšlenkami a emocemi rušit a můžeme k tomu přidat některé z meditačních cvičení. Později si sami spontánně najdeme svůj způsob meditace.
Při provádění meditace je důležité mít vzpřímenou páteř. Tedy vleže to moc fungovat nebude. Možná budeme mít hezké pocity a hezké představy, ale s meditací to nebude mít mnoho společného. Meditace totiž není relaxace; je to vědomé úsilí, při kterém se snažíme něco v sobě objevit. Ze stejného důvodu není dobré mít oči úplně zavřené. Lepší je oči mírně pootevřít, aby dovnitř šlo alespoň trochu světla. Dýcháme nosem, pomalu a uvolněně. Pro vytvoření meditační atmosféry můžeme zapálit vonnou tyčinku a svíčku a použít meditační hudbu. Jsou to jednoduché věci, které dokáží zklidnit naše smysly (postupně čich, zrak a sluch) a usnadní soustředit se na svůj vnitřní svět. Pomůže také opláchnout si obličej (případně si dát sprchu) a obléct si čisté a volné oblečení. Pokud na to máme prostor, můžeme mít doma speciální místo, které používáme jenom na meditaci. Nejlepší čas pro meditaci je brzo ráno (před snídaní) a večer (před spaním). Ze začátku nezáleží na přesné hodině a stejně tak nezáleží na tom, jestli se nám meditace daří nebo ne, nebo kolik minut jí děláme. Důležitá je pravidelnost a vytrvalost.
Takže pro shrnutí
- vpřímená páteř (v sedě na židli nebo v tureckém sedu)
- dýchat zhluboka a pomalu, nosem
- oči lehce pootevřené
- můžeme použít meditační hudbu, svíčku a vonnou tyčinku
- začneme zpíváním mantry nebo koncentračním cvičením (např. koncentrace na náš dech)
- pokračujeme meditačním cvičením
Na závěr jedno koncentrační cvičení
Možná nejjednodušší způsob, jak se koncentrovat, je soustředit se na svůj dech. Ten máme totiž vždy s sebou a nepotřebujeme k tomu nic dalšího. Nadechujeme se a vydechujeme nosem, pomalu a zhluboka. Oči máme zavřené nebo mírně pootevřené. Před každým nádechem i výdechem se snažíme vždy znovu soustředit svou pozornost dovnitř. Ze začátku nám pozornost bude velmi rychle utíkat, proto se musíme znovu a znovu před každým nádechem či výdechem zkoncentrovat. Je v pořádku, že pozornost ztrácíme, je ale potřeba se soustředit znovu a znovu a nevzdávat to. Po několika minutách už pozornost ztrácet nebudeme. Pro usnadnění si můžeme v duchu při nádechu opakovat „nádech“ a při výdechu „výdech“ nebo nějakou mantru.
A jedno meditační cvičení
Toto meditační cvičení bude opět spojeno s dechem. Stále se nadechujeme a vydechujeme pouze nosem, pomalu a zhluboka. Nesnažíme se už za každou cenu soustředit. Představujeme si, že se nenadechujeme nosem, ale že náš dech prochází středem naší hrudi – tam, kde máme své duchovní srdce. Můžeme si pro usnadnění na své srdce položit pravou ruku. Při nádechu i výdechu se snažíme toto místo procítit. Až se nám to podaří, snažíme se při každém nádechu cítit, že do nás vstupuje energie a mír, a při výdechu nás opouští neklid. Toto opakujeme několik minut.
Pokud se vám z jakéhokoliv důvodu meditace nedaří, nebo potřebujete pro začátek větší přísun inspirace, potkáme se na možná některém z našich kurzů 🙂