Meditation lecture with Prachar in english

 • meditation // living in the spiritual heart

Beyond Happiness

How to…

be inspired… be happy… be grateful… be true… be sure… be free… be you

„Beyond Happiness“ empowers us to be the change we seek in the world, unlocking our inner treasure of peace, light and deep fulfilment. A free lecture and course inspired by the life and teachings of Sri Chinmoy.

 The lecture will be held in English. / Přednáška v angličtině bez českého překladu.

You can apply here

  …be inspired

  Inspiration is the guiding star of our spiritual life: the spark that awakens us from inertia, rekindles our love of life, and points us on the pathway to perfection. Without inspiration, we cannot grow, progress or succeed. But where to find inspiration, and how to keep it ever aglow?

  …be happy

  Happiness seems ever just around the corner. We grasp it … it slips through our fingers. True happiness cannot be founded on outer circumstance, actions or renown, which are ephemeral. Happiness is a state of being, an effulgence of our soul, not contingent on anything moveable or variable. But how to attain, and maintain this elusive state?

  …be grateful

  Gratitude is the master key to open all hearts, starting with our own. Our most loyal friend, gratitude sweetens, lightens and purifies our consciousness; obliterates negativity, overcomes obstacles and quickens our spiritual progress. But what exactly is gratitude, and how can we attain this treasure?

  …be true

  We cannot be true to ourselves, if we do not know ourselves. We are not our physical appearance, our moods, opinions, beliefs or even our personality. We are our soul. To embody truth and authenticity, we needs must live in and from our soul. But where and what is the soul, and how to commence our search?

  …be sure

  We are uncertain and insecure because we rely on our thoughts, emotions and beliefs, which are changeable as the weather. Only our spiritual heart lives in permanent sunshine, so to be safe and sure, we must realign our sense of self with our spiritual heart. But how to relocate our dwelling to our heart-home?

  …be free

  For millennia we have fought for freedom – religious, political, economic, intellectual, creative and personal freedom. We are now more free than ever. And yet – we remain enslaved to our own thoughts, fears, desires and delusions. How to liberate ourselves from ourselves, and fly high in the freedom-sky?

  …be YOU

  You are all you ever hoped or dreamt or longed for – and much, much more. You embody your highest ideal, spanning heaven and earth. You are the promise of world-transformation, the pre-dawn of perfection.

  How?

  Learn to meditate,
  and start discovering.

  Yesterday I was clever.
  That is why I wanted to change the world.
  Today I am wise.
  That is why I am changing myself.

  — Sri Chinmoy

  About the Presenter…

  PRACHAR STEGEMANN ( Australia) a musician by training, has followed Sri Chinmoy’s teachings for over 40 years in a lifelong quest for deeper understanding, connection and fulfilment.  Prachar has offered lectures and seminars on meditation and the spiritual life in over 40 countries. His weekly blog “Meditation Matters” is published every Thursday.

  We are offering a structured course for public lasting for 3 weeks on Tuesdays. During the course we will try different concentration and meditation exercises. We will talk about healthy life style, inner discipline and the important of physical fitness for our inner fitness. All our classes are for free.

  Topic covered at the classes:
  • concentration and meditation exercises
  • where, when and how to meditate
  • control over mind and emotions
  • healthy life style
  • inner strength and discipline

  The course is suitable for total beginners or for more advanced people who are looking for new inspiration. At the classes we will strive to create an atmosphere suitable for meditation and a group of people who meditate in the same way. Except for open mind and heart nothing else is needed to begin 🙂

  And now something to relax the mind.

   

  Koncert meditační hudby „Songs of the Soul“

  Zveme vás na výjimečný koncert meditační hudby, který se koná v neděli 23. října od 19 h v sále Městské knihovny v Praze, Mariánské náměstí 1. Vstup je bezplatný se vstupenkou, kterou lze získat vyplněním formuláře na oficiálních stránkách koncertu songsofthesoul.cz. Hudba je spojena se srdcem člověka a jeho duchovní podstatou už od nepaměti. V kostelích, synagogách

  Mantra & Japa

  Mantra je zvláštní slovo nebo věta nesoucí s sebou skrytou sílu. Pokud mantru dokážete opakovat soustředěně a dušeplně, můžete z ní tuto sílu získat.

  Sebedisciplína

  Tajně víme, že bez sebedisciplíny se neobejdeme, nic nedokážeme. A přesto, když přijde na věc, najednou někam zmizí.

  Pranayama – síla dechu

  Pranayama je tisíciletími oveřená technika energizujícího dýchání. Pomocí Pranayámy dokážeme rozproudit a kontrolovat životní energii, která je uvnitř nás kdesi uložena.

  Samota

  Pocit osamocení zažilo nebo bohužel stále zažívá mnoho z nás. Možná je to náznak toho, že je na čase zaměřit svou pozornost dovnitř sebe a na chvíli neklást důraz na společenský aspekt našeho života.

  Detox mysli

  Stejně tak jako se naše tělo potřebuje očistou odlehčit, musíme pravidelně odlehčovat i své mysli.

  Tělo a duch

  Už ve starém Řecku se říkalo "Kalos kagathos", neboli volně přeloženo "ideál harmonie těla a ducha".

  Vědomí

  Na vědomí se můžeme dívat jako na proud soustředěné energie naší bytosti. Pomocí vědomí se sjednotíme s různými částmi svého bytí.

  Mantra Óm

  Mantra je posvátná slabika, slovo, několik slov či věta, nesoucí v sobě určitou vibraci. Aum je matkou všech manter a vysvětluje se jako tzv. bezzvuký zvuk.

  Tichá noc

  Když mluvíme o tichu, máme pocit, že je ticho je něco pasivního, něco jako prázdnota. Ale ticho v sobě skrývá obrovskou sílu.

  Co je meditace?

  “Když meditujeme, ve skutečnosti vstupujeme do hlubší části naší bytosti. V ten okamžik jsme schopni vynést na povrch bohatství ukryté hluboko uvnitř nás.” —Sri Chinmoy

  Vnitřní život

  Existuje svět uvnitř nás, ve kterém se ve skutečnosti odehrává hlavní část našeho života. Co nám říká starodávná moudrost je to, že co se děje uvnitř nás, to se pak projeví vně.

  Ztišení mysli

  Jakmile dokážeme ztišit svou mysl alespoň na několik minut a učinit ji tichou a klidnou, uvnitř nás vysvitne nový svět, který je samotným kořenem osobního rozvoje každého z nás.

  Inspirace

  Inspiraci potřebujeme každý z nás. Každou špetku inspirace stojí za to sdílet s ostatními, protože nikdy nevíme, kdy ji budeme sami potřebovat.

  Dynamická energie

  Žít vnitřní život neznamená jen potichu sedět se zavřenýma očima na vrcholku hory. Meditace vynáší do popředí energii skrytou hluboko v nás.

  Jeden komentář

  Komentáře jsou zakázány