Meditační koncert pro sitár, tabla a tampuru
Sitár je mnohostrunný drnkací hudební nástroj původem ze severní Indie. Jeho zvuk je vytvářen prostřednictvím souznících strun, které vydávají alikvotní tóny s harmonickou rezonancí pro ztišení mysli. Společně s doprovodnými nástroji jako je dvojice bubnů tabla a strunným nástrojem tampura vytváří jedinečnou meditativní atmosféru klasické indické hudby. Kanala Auer z Rakouska a Sadanand Magee z Irska hrají od roku 2009 improvizace na sitár a tabla založené na mantrických melodiích hudebního maestra Sri Chinmoye.
Kanala Auer vystudoval Vysokou školu užitého umění ve Vídni a je učitelem výtvarné výchovy. V průběhu své mnohaleté meditační praxe si osvojil hru na sitár na vynikající úrovni a jako zručný řemeslník si neustále upravuje sitár tak, aby získal jedinečný a mimořádně bohatý zvuk.
Sadanand Magee se od svých studií na Galwaiské univerzitě v Dublinu intenzivně věnoval hře na nejrůznější etnické nástroje až se z něho stal výborný sólista na indická tabla. Je členem několika hudebních souborů a stejně jako znamenitý sólista na tampuru Ushika Muckenhummer ze Salzburgu, provozuje obchod s etnickými a alternativními hudebními nástroji Gandharva Loka.
Koncertní turné 2024 se koná v těchto termínech a městech:
Sobota 5. října / PRAHA od 19h / Tyršův Dům, Újezd 450/40, Praha 1
Neděle 6. října / ZLÍN od 18h / Meditační zahrada, Restaurace Pranaya, Bartošova 40
Pondělí 7. října / HRADEC KRÁLOVÉ od 19h/ Městská hudební síň, Zieglerova 91
Úterý 8. října / PLZEŇ od 17h / Západočeská galerie, Výstavní síň Masné Krámy, Pražská 18
Středa 9. října / LIBEREC od 19h / Severočeské muzeum v Liberci, Masarykova 437/11 ( Slavnostní vestibul)
Vstup zdarma s rezervací – v případě zájmu prosím vyplňte formulář níže, kde prosím uveďte také město, kde se koncertu zúčastníte. Vaše místo vám potvrdíme zasláním sms zprávy.
Přihlásit se můžete zde
Po koncertním večeru je možné se ve většině měst zúčastnit podzimního praktického kurzu meditace. Kurzy jsou bezplatné a jsou vhodné pro úplné začátečníky, i pro ty, kdo se snaží meditovat sami doma a rádi by si svou praxi prohloubili ve skupině. Bližší informace se dozvíte po koncertě. Těšíme se nashledanou!
koncert Kanala (sitár) v sobotu 5. října v Praha
Kurz meditace v Praze od 10. října
Bezplatný kurz meditace v Praze od 31. října
Meditační kurz v Praze od 18. listopadu
Hudba pro meditaci 10. listopadu v Praze
Zveme vás na výjimečný koncert meditační hudby, který se koná v neděli 23. října od 19 h v sále Městské knihovny v Praze, Mariánské náměstí 1. Vstup je bezplatný se vstupenkou, kterou lze získat vyplněním formuláře na oficiálních stránkách koncertu songsofthesoul.cz. Hudba je spojena se srdcem člověka a jeho duchovní podstatou už od nepaměti. V kostelích, synagogách
Fyzické cvičení či starodávné umění žít?
Mantra je zvláštní slovo nebo věta nesoucí s sebou skrytou sílu. Pokud mantru dokážete opakovat soustředěně a dušeplně, můžete z ní tuto sílu získat.
Tajně víme, že bez sebedisciplíny se neobejdeme, nic nedokážeme. A přesto, když přijde na věc, najednou někam zmizí.
Pranayama je tisíciletími oveřená technika energizujícího dýchání. Pomocí Pranayámy dokážeme rozproudit a kontrolovat životní energii, která je uvnitř nás kdesi uložena.
Pocit osamocení zažilo nebo bohužel stále zažívá mnoho z nás. Možná je to náznak toho, že je na čase zaměřit svou pozornost dovnitř sebe a na chvíli neklást důraz na společenský aspekt našeho života.
Odkud pochází síla vůle? Zkusme se na na chvíli zaměřit svou pozornost dovnitř sebe.
Aspirace je vnitřní plamen, vnitřní pláč po Světle, vnitřní hlad po hlubším zážitku, vnitřní potřeba se neustále měnit a posouvat dál.
Stejně tak jako se naše tělo potřebuje očistou odlehčit, musíme pravidelně odlehčovat i své mysli.
Duchovní srdce je místo uvnitř nás, kde můžeme cítit svou vnitřní bytost.
Už ve starém Řecku se říkalo "Kalos kagathos", neboli volně přeloženo "ideál harmonie těla a ducha".
Vnější svět je rozpolcený právě proto, že je rozpolcený náš svět uvnitř. S pomocí meditace dokážeme dosáhnout harmonie.
Na vědomí se můžeme dívat jako na proud soustředěné energie naší bytosti. Pomocí vědomí se sjednotíme s různými částmi svého bytí.
Mantra je posvátná slabika, slovo, několik slov či věta, nesoucí v sobě určitou vibraci. Aum je matkou všech manter a vysvětluje se jako tzv. bezzvuký zvuk.
Koncentrace je šíp. Meditace je luk. Absolutním soustředěním své pozornosti na jednu konkrétní věc této věci dáme veškerou svou energii.
Když mluvíme o tichu, máme pocit, že je ticho je něco pasivního, něco jako prázdnota. Ale ticho v sobě skrývá obrovskou sílu.
Začít s meditací je snadné. Ta hlavní a nejdůležitější věc je - začít 🙂
Už od pradávna lidé objevují a poznávají sílu uvědomování si svého dechu a věnují proto náležitou pozornost dechovým cvičením.
“Když meditujeme, ve skutečnosti vstupujeme do hlubší části naší bytosti. V ten okamžik jsme schopni vynést na povrch bohatství ukryté hluboko uvnitř nás.”
—Sri Chinmoy
Existuje svět uvnitř nás, ve kterém se ve skutečnosti odehrává hlavní část našeho života. Co nám říká starodávná moudrost je to, že co se děje uvnitř nás, to se pak projeví vně.
Jakmile dokážeme ztišit svou mysl alespoň na několik minut a učinit ji tichou a klidnou, uvnitř nás vysvitne nový svět, který je samotným kořenem osobního rozvoje každého z nás.
Inspiraci potřebujeme každý z nás. Každou špetku inspirace stojí za to sdílet s ostatními, protože nikdy nevíme, kdy ji budeme sami potřebovat.
Žít vnitřní život neznamená jen potichu sedět se zavřenýma očima na vrcholku hory. Meditace vynáší do popředí energii skrytou hluboko v nás.