Japonské haiku aneb meditace v poezii

JAPONSKÉ HAIKU aneb meditace v poezii

Autorská recitace a povídání skotského spisovatele Alana Spence s překladem Tomáše Míky v Západočeské galerii v Plzni.

Přijďte si poslechnou originální poezii Alana Spence v provedení jeho vlastních básní haiku a také vyprávění o prožívání života jako posvátné mantry, která poukazuje na prožitky okamžiků věčnosti v neustálém cyklu životních proměn.

Alan Spence je oceňovaný skotský básník, dramatik a autor románů a povídek. Je emeritním profesorem kreativního psaní na University of Aberdeen a nedávno získal čestný titul Edinburgh Makar (laureát poezie města Edinburgh). Japonskou vládou mu byl udělen Řád vycházejícího slunce. Společně s manželkou provozuje meditační centrum Sri Chinmoye v Edinburghu.

Tvorbě Alana Spence, která obnáší mnoho knih povídek, divadelních her a románů přese všechno dominuje japonské haiku. Jde o výjimečnou básnickou formu s výraznými zenovými prvky. Toto zaujetí japonskou kulturou a netradičním básnickým stylem se datuje už od jeho dospívajících let:

Když mi bylo asi 19 nebo 20, byl jsem na výstavě fotografií v Edinburghu, kde jsem spatřil velkou čenobílou fotografii hory Fuji, před kterou stáli dva zenoví mniši. Nemohl jsem ten výjev spustit z očí. Bylo to, jako bych dostal ránu. Jako by proběhlo určité rozpoznání, probuzení něčeho uvnitř mě, jako bych se rozpomenul. Cokoli to bylo, byl to velmi silný estetický zážitek, který potvrdil můj blízký pocit k Japonsku jako místu s velmi výjimečnou duchovní energií.“

Západočeská galerie, výstavní síň Masné krámy 
Čtvrtek 10.11., od 17h, vstupné dobrovolné